Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas

Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – iš prigimties yra tyrinėtojai ir išradėjai. Beje, jie tyrinėja ne tiktai tai, kas naudinga, o “viską, kas įdomu”, pradedant nuo mašinų ir mechanizmų teorijos iki drugelių ir vikšrų. Jų duona nemaitink, duok paskaityti apie ką nors neišaiškinta ir paslaptinga. Gautas žinias ILE stengiasi čia pat pritaikyti praktikoje, tačiau kartu retai būna suinteresuoti gauti realią naudą iš savo atradimų. Dėka intuicijos (1 funkcija) ir logikos (2 funkcija) šio tipo atstovai sugeba per trumpiausią laiką perkapstyti didžiulį kiekį literatūros juos sudominusia tema, taip sakant, aprėpti neaprėpiama ir “iškirsti proskyną” einantiems paskui juos. Jų teorijos ir metodai kartais būna nepaprasti ir išsiskiriantys, kas gali vesti į perversmą jau nusistovėjusiame požiūryje.

(Iš Prokofjevos, Kuzminos straipsnio „Don Kichotas„)

 

Programinė funkcija: Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas (I)

Galimybių intuicija

Kūrybinė funkcija: Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas (L)

Struktūrinė logika

Idėjų, teorijų kūrėjas ir puoselėtojas. Tiesa, dažniausiai įvairūs sumanymai ateina iš aplinkos, o ne yra sukuriami (nors generuoti idėjas „pagal užsakymą” taip pat gebama sėkmingai). ILE idėjų šaltinis gali būti pats įvairiausias – filmas, pokalbis, knyga… Visa girdima informacija dėliojama mintyse, ieškoma prasmingumo, bandoma viską susisteminti (kartu su kūrybine Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas). Kartais „ILE minčių traukinio užkūrimui” pakanka paprasto, bet įdomaus klausimo, pastabos.

Vertina ir analizuoja teiginių, žmonių elgesio teisingumą. Megsta kategorizuoti, apibendrinti informaciją. ILE mėgaujasi intelektualiomis diskusijomis, kuriose gali nevaržomai išsakyti savo pastebėjimus, įvertinti pašnekovų loginį minčių pagrįstumą. „Lanksti” kūrybinė funkcija leidžia ILE tipo atstovams į viską pažiūrėti iš keleto skirtingų perspektyvų, todėl jie nebijo pripažinti savo neteisumo, lengvai priima kritiką.

Skaudžioji funkcija: Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas (R)

Santykių etika

Rolinė funkcija: Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas (F)

Jėgos sensorika

Nemėgstami jausmų, asmeniškumų, etinių motyvų aptarinėjimai. Sunkiai sekasi palaikyti tinkamą psichologinę distanciją su kitais žmonėmis, suprasti santykių būklę ir jos priežastis. ILE siekia palaikyti demokratiškus, teisingus santykius su visais, bijo kam nors įkyrėti, pakenkti. Pasimeta išgirdę kaltinimus dėl grubumo, nejausmingumo, apatiškumo. Tuomet gali susierzinti, „aštriai” sureaguoti.

Šio tipo atstovai nemėgsta emocingų konfliktų, rolinė funkcija veikia praktiškai vien tik „gynybiniu režimu”. Tiesa, jai „įsijungus”, ILE gali būti pabrėžtinai užsispyrę, kategoriški. ILE, naudodamiesi savo Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas, siekia ne tik apginti savo teises, teritoriją, tačiau ir padėti kitiems. Naudojimasis roline funkcija išvargina, reikalauja tinkamo nusiteikimo, todėl ilgą laiką konfliktinėje situacijoje ILE išbūti paprasčiausiai negali.

Aktyvacinė funkcija: Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas (E)

Emocijų etika

Sugestyvinė funkcija: Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas (S)

Pojūčių sensorika

Pagal kitų žmonių emocijas jo atžvilgiu susidaro įspūdį apie vyraujančią tarpusavio psichologinę distanciją. ILE noriai atsako šypsena į šypseną, pasižymi „vaikišku” džiaugsmu, gali iškrėsti išdaigą. Tiesa, gali susidurti su sunkumais norėdami tiksliai išreikšti vidinę emocinę, jausminę būseną. Neigiamos emocijos gali sugluminti, paskatinti ieškoti jų priežasčių. Patys primesti emocinės būsenos kitiems ILE nemėgsta, tačiau ne itin sėkmingai ją slepia.

Jaučia malonumą ir dėkingumą už kitų žmonių rūpestį. Tiesa, apsimestinis, nenuoširdus, kylantis iš naudos siekio rūpestingumas kaip mat nustumiamas šalin. ILE Mėgsta klausytis ir kaupti informaciją apie maistą, gėrimus, drabužius, estetiką, vaistus ir pan. Nelabai supranta nepatogumo, skausmo, sveikatos problemų priežastis, gali ignoruoti dėl viso to kylantį diskomfortą. Būdami geros nuotaikos mėgsta pasirūpinti ir kitais.

Ribojančioji funkcija: Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas (T)

Laiko intuicija

Demonstratyvinė funkcija: Intuityvūs-loginiai ekstratimai (ILE) – Don Kichotas (P)

Dalykinė logika

Gali pavėluoti, jei neturi rimtos priežasties atvykti kur nors laiku. Tiesa, puikiai jaučia laiko tėkmę, įspėja kitus apie tai, kad liko kelios akimirkos iki svarbaus įvykio. ILE nepakenčia griežtų grafikų, laisvalaikio suvaržymų, gali susinervinti, jei yra priversti kieno nors laukti. Juk laukimas – tai didžiausias laiko švaistymas! Nemėgsta blogų prognozių, turi nepalaužiamą tikėjimą tuo, kad viską visuomet įmanoma pakeisti į gerą.

Gali rasti būdų, kaip tą patį darbą atlikti efektyviau, greičiau. Mėgsta pritaikyti savo turimas žinias praktiniame lygmenyje, patarti kitiems, ką ir kaip galima būtų atlikti geriau. Nemėgsta rutinos, tų pačių procesų kartojimo – pabandyti tą pačią užduotį atlikti kitaip ILE tipo atstovams yra smagus asmeninis iššūkis. Tvirta disciplina nemėgstama, esant suvaržymui gali sumažėti darbingumas. ILE darbo kokybei labai svarbi motyvacija, problemos įdomumas, asmeninis aktualumas.

 

Tarptipiniai santykiai:

Tapatūs:

ILE

Veidrodiniai:

LII

Konfliktiniai:

ESI

Kontrolė (+):

LSI

Papildymas:

SEI

Dalykiniai:

SLE

Super-Ego:

SEE

Kontrolė (-):

EII

Pusiau papildymas:

SLI

Giminiški:

IEE

Gesinimas:

ILI

Užsakymas (+):

EIE

Aktyvacija:

ESE

Miražiniai:

IEI

Kvazi-tapatūs:

LIE

Užsakymas (-):

LSE

 


Informaciniai šaltiniai:
http://www.socioniko.net/rus/index.php/donkihot/235-don-kixot-prokofeva-kuzmina
/straipsniai-sociotipai/128-straipsniai-don-kichoto-aprasymas-is-vidaus
http://www.wikisocion.org/en/index.php?title=Filatova_ILE