Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma

Sensorinį-etinį intravertą (SEI) galima pavadinti kompromisų meistru. SEI gyvenimo kredo yra galimybė pilnakraujiškai mėgautis gyvenimu ir netrukdyti tai daryti kitiems. Dažniausiai šio asmenybės tipo atstovai turi kaip reta jaukų būstą, kuriame jie mėgsta ilsėtis dvasia ir kūnu (pojūčių sensorika – bazinė funkcija). Namuose daug patogių daiktų. Viskas parinkta pagal atspalvį ir iš anksto apgalvota. Laisvalaikį SEI leidžia ruošdami maistą – tai jo mėgstamiausias užsiėmimas. Šio tipo atstovai – dizaineriai, kirpėjai ir vizažistai iš prigimties. Jie subtiliai jaučia daiktų spalvą, formą ir apimtį. Sukvietęs draugus prie pietų stalo SEI neretai tampa tamada, pokštininku ir kompanijos siela (emocijų etika yra kūrybinėje funkcijoje). Linksma istorija arba pramanu jis sugeba palenkti prie savęs netgi patį niūriausią žmogų.

(Iš Prokofjevos, Kuzminos straipsnio „Diuma”)

 

Programinė funkcija: Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma (S)

Pojūčių sensorika

Kūrybinė funkcija: Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma (E)

Emocijų etika

Puikiai jaučia savo kūno fizinę būseną, supranta, kaip pagerinti savijautą, susikurti komfortą. Teikią didžiulę svarbą savo pačių bei artimųjų sveikatai. Gali turėti susiformavę tvirtą asmeninį skonį maiste, gėrimuose, muzikoje ir kitose pojūčiais grįstose srityse. Renka informaciją apie tai, ką mėgsta kiti, vėliau lygina, aptarinėja. Dažnai SEI yra kultūringi, gražių manierų, malonios išvaizdos bei elgsenos asmenys.

Mėgsta būti šiltoje, linksmoje atmosferoje, puikiai sugeba patys ją sukurti. Dėl emocingumo bei aktyvaus bendravimo neretai sudaro ekstratimiškos asmenybės įspūdį. Jaučia, kokį poveikį savo žodžiais bei veiksmais daro pašnekovui, moka jį pralinksminti, pažadinti, visą tai daro taktiškai ir pamatuotai. Neprovokuoja ir nenori pykčių (ir dėl demonstratyvinės Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma), tačiau konfliktinėje situacijoje gali „vožtelti” oponentui stipria emocijų banga.

Skaudžioji funkcija: Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma (P)

Dalykinė logika

Rolinė funkcija: Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma (T)

Laiko intuicija

Domisi dalykine sritimi, įdėmiai klausosi pokalbių apie praktinę veiklą, nori iš jų pasisemti kuo daugiau naudingos informacijos. Elgesio amplitudė dažnai šokinėja nuo absoliutaus pasyvumo iki pabrėžtinai stropaus veiklumo. SEI bijo pasirodyti nekompetetingais jiems svarbioje srityje, kartais ši baimė gali virsti net patologija. Sudėtingose dalykinėse situacijose linkę pasinaudoti savo EGO bloku tam, kad rastų deramos pagalbos.

Stengiasi būti punktualus, paslaugus kitiems, nori laikytis susitarimų, planų. Tiesa, tie planai dažnai iškreipiami nenumatytų siurpirzų, kuriems teikiamas didesnis prioritetas. Griežti grafikai – nemalonūs, nepatogūs. SEI mėgsta paspėlioti apie ateitį, kartais į viską žvelgia nepagrįstai optimistiškai arba pesimistiškai. Neretai pasižymi auksine atmintimi, iki smulkmenų atsimena praeities įvykius.

Aktyvacinė funkcija: Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma (L)

Struktūrinė logika

Sugestyvinė funkcija: Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma (I)

Galimybių intuicija

Šio tipo atstovai labai vertina loginį pagrindą, noriai į jį gilinasi, mėgsta pademonstruoti savo išprusimą, reikalo esmės supratimą. Jie renka jiems įdomią informaciją, ją analizuoja, įsimena, todėl kartais gali tapti tikrais kokio nors dalyko žinovais. Minėtai sąlygai atsirasti labai padeda ir sensoriškas skrupulingumas, užsispyrimas. Tikslumas, aiškumas aplinkoje SEI atstovus motyvuoja, padeda pasiekti geresnių rezultatų.

SEI sudėtingai sekasi patiems įžvelgti variantiškumą, dažnai realybės vaizdas regimas pernelyg statiškai, vienpusiškai. Mėgstama domėtis kitų žmonių požiūriais, pašalinės idėjos gerbiamos ir lengvai priimamos. Žavimasi protingomis, išradingomis asmenybėmis. Su tam tikra pagalba SEI gali išplėtoti kūrybingumą, tapti inovatoriais savo srityje, rasti būdų, kaip pritaikyti savo fantazijas ir idėjas.

Ribojančioji funkcija: Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma (F)

Jėgos sensorika

Demonstratyvinė funkcija: Sensorinis-etinis intratimas (SEI) – Diuma (R)

Santykių etika

SEI nesusiduria su problemomis pasitikėjimo savimi srityje. Tai žmonės, kurie kryptingai siekia jiems svarbių tikslų. Tiesa, valios spaudimas praktiškai nenaudojamas – siekiama gyventi idealiai taikioje aplinkoje, be jokių konfliktų. Vis dėlto SEI, sudarydami klaidingą silpno žmogaus įspūdį, gali kaip reikiant nustebinti kitus savo nepalaužiama valios stiprybe. Dažnai SEI taip pat yra puikios fizinės formos, kuria, reikalui esant, gali įspūdingai pasinaudoti.

Labai lengvai ir sklandžiai užmezgamos naujos pažintys, siekiama su visais palaikyti vienodai gražius santykius. Tiesa, dažnai yra tam tikras artimiausiųjų būrelis, kurie vertinami labiau už visus kitus. Draugai, šeima SEI atstovams – labai svarbus turtas. SEI tikrai nebandys ką nors įžeisti, įskaudinti. Šio tipo atstovai pasižymi dėmesingumu, maloniu, šiltu bendravimu su be išimties visais žmonėmis.

 

Tarptipiniai santykiai:

Tapatūs:

SEI

Veidrodiniai:

ESE

Konfliktiniai:

LIE

Kontrolė (+):

EIE

Papildymas:

ILE

Dalykiniai:

IEI

Super-Ego:

ILI

Kontrolė (-):

LSE

Pusiau papildymas:

IEE

Giminiški:

SLI

Gesinimas:

SEE

Užsakymas (+):

LSI

Aktyvacija:

LII

Miražiniai:

SLE

Kvazi-tapatūs:

ESI

Užsakymas (-):

EII

 


Informaciniai šaltiniai:
http://www.socioniko.net/rus/index.php/dyuma/272-dyuma-prokofeva-kuzmina
http://www.tipirovanie.ru/socionika-djuma-sensorno-jeticheskij-introvert-sociotip-djuma/
http://www.wikisocion.org/en/index.php?title=Filatova_SEI